En af foreningens større konkurrenceafdelinger er Teamgym Greve, der tilbyder den mest udbredte gymnastikform i Danmark kaldet Teamgym.  

Teamgym henvender sig til piger og drenge i alle aldre, som har lyst til at udfordre sig selv i spring og elegante rytmiske sekvenser. Teamgym appellerer til børn og unge der enten vil dyrke sjov motion, deltage i opvisninger og/eller dyrke konkurrence idræt.

En Teamgym konkurrence er en holdkonkurrence udført af 6-10 gymnaster. Selve konkurrencen består af spring på fiberbane, spring på trampet og et rytmisk program udført til musik. Der findes konkurrencer for både drenge, piger og mixhold opdelt i aldersgrupper. Erfaringer har vist, at de fleste som starter på Teamgym fortsætter deres interesse for gymnastik langt op i teenageårene og flere endda ind i deres voksenliv. Teamgym bliver for mange en livsstil.

Teamgym Greve vægter et godt kammeratskab, et sundt træningsmiljø og den individuelle udvikling højt, hvorfor Teamgym Greve har indført et værdigrundlag, som sikrer et sundt træningsmiljø for børn og unge. 

I kan læse mere om Teamgym Greve på www.teamgym-greve.dk

Tjek vores nye begynder spring hold 5 og 5a – vi glæder os til at se dig 🙂

 

Drenge


Piger begynder


Piger konkurrence