En af foreningens store konkurrence afdelinger er Teamgym Greve, der tilbyder den populære gymnastikform Teamgym. TeamGym er kort beskrevet en blanding af flere gymnastik genre herunder spring på trampet og bane samt rytmiske serie. TeamGym er pt den mest udbredte gymnastikdisciplin i Danmark

TeamGym henvender sig til piger og drenge i alle aldre, der har lyst til at udfordre sig selv i spring og elegante rytmiske sekvenser. Der er mulighed for at deltage både opvisninger og konkurrencer.

En Teamgym konkurrence er en  holdkonkurrence udført af 6-10 gymnaster. Konkurrencen består af spring på fiberbane, spring på trampet og et rytmisk program udført til musik. Der findes konkurrencer for både drenge, piger og mixhold opdelt i aldersgrupper.

Hos TeamGym Greve vægtes et godt kammeratskab, et sundt træningsmiljø og den individuelle udvikling højt, hvorfor TeamGym Greve har indført et værdigrundlag, som sikrer et sundt træningsmiljø for børn og unge.  Hos TeamGym Greve er alle instruktører uddannede og samarbejder på tværs af hold og aldersgrupper, idet vi anser sparring og kommunikation som vigtige værktøjer i en moderne forenings/klubs struktur. I kan læse mere på TeamGym Greve. 

 

Begynder

Konkurrence