Teamgym (Spring-Rytme)

Foreningens største konkurrenceafdeling TeamGym Greve, tilbyder den mest udbredte gymnastikform i Danmark den populære TEAMGYM, der henvender sig til piger og drenge i alle aldre, som har lyst til at udfordre sig selv i spring og elegante rytmiske sekvenser. TeamGym appellerer til børn og unge, der enten vil dyrke sjov motion, deltage i opvisninger og/eller dyrke konkurrence. En TeamGym konkurrence er en holdkonkurrence udført af 6-12 gymnaster. Selve konkurrencen består af spring på fiberbane, spring på trampet og et rytmisk program udført til musik. Der findes konkurrencer for både drenge, piger og mixhold opdelt i aldersgrupper. Erfaringer har vist, at de fleste som starter på TeamGym fortsætter til langt op i teenageårene med at dyrke gymnastik. Hos TeamGym Greve vægtes et godt kammeratskab, et sundt træningsmiljø og den individuelle udvikling højt, hvorfor TeamGym Greve har indført et værdigrundlag, som sikrer et sundt træningsmiljø for børn og unge. I kan læse mere om Teamgym Greve på www.teamgym-greve.dk

Drengegymnastik

 

Piger begynder

 

Piger konkurrence