Grand Prix Rytme (GPR) og Æstetisk Gymnastik (AGG) er en disciplin under GymDanmark, hvor der er fokus på rytmisk gymnastik m/u håndredskaber. Det er en konkurrencedisciplin for hold (6-14 pigegymnaster). I GPR og AGG afdelingen er alle piger velkomne, lige fra de små legende piger på 4 år til de mere målrettede junior/senior gymnaster – eneste forudsætning er, at man kan lide musik, kan lide at bevæge sig, danse, arbejde med bolde, tov, tøndebånd og vimpler, få gode veninder, vil træne flere gange om ugen, have det sjovt, få en masse oplevelser og udvikle sig til en dygtig gymnast. GPR og AGG afdelingen hedder Team Greve. Vi laver opvisninger og deltager ved nationale mesterskaber (SM, DM) i GPR og AGG og har igennem mange år været blandt landets bedste. Udtaget hold deltager herudover ved internationale konkurrencer herunder VM, World Cup/Challenge Cup og børnekonkurrencer. Der er mødepligt på foreningens konkurrencehold.

Udover kontingent, må påregnes betaling til ekstra udgifter herunder træningstøj, dragtleje, rejser og camps, også selvom afdelingen arbejder ihærdigt på at skaffe sponsorater, udføre diverse arbejde for at tjene penge, afholder stævner, mm.

Deltagelse på Grand Prix Rytme og Æstetisk konkurrencehold kræver konkurrencelicens fra GymDanmark – pris 245,- kr.

Team Greve har igennem mange år ligget i toppen af Danmark.

Ved spørgsmål kontakt Helle Storm på hellestorm.kursusringen@gmail.com

 

Vel mødt til sæson 2022-2023, vi glæder os til at tage imod dig! 

Ved Mikro piger, Små Mini piger, Store Mini piger, Pigerække piger og Junior
piger SKAL ALLE tilmeldes basishold 22, 23, 24, 25 og 26. Inddeling i mindre hold/grupper 
foretages efter opstart og efter nærmere aftale.
Der vil blive givet besked om evt. ekstra kontingentbetaling samt ændring/tilføjelse af op til én træningsdag pr. uge. (se efterfølgende side) 

Ved hold 27 & 27a er deltagelse kun efter aftale, kontakt Helle Storm.

Læs mere om de enkelte hold på www.teamgreve.dk

Aspiranthold til Grandprix rytme & Æstetisk Gymnastik – holdene deltager i opvisninger 

Basis hold til Grandprix rytme & Æstetisk Gymnastik – Åben tilmelding for alle piger 

Rytmisk Sports Gymnastik / RSG

Udtaget hold

1) Mikro 6-8 år, små mini, store mini, pigerække 12-14 år samt Junior SKAL DU tilmelde dig basishold 22, 23, 24, 25 & 26. Inddeling af hold foretages efter opstart og efter nærmere aftale .Der vil blive givet besked om evt. ekstra kontingentbetaling samt ændring/tilføjelse af én træningsdag pr. uge.

Lukket hold til Grandprix rytme & Æstetisk Gymnastik

Lukket hold Rytmisk Sports Gymnastik (Kræver optagelse)