Grand Prix Rytme, Æstetisk Gymnastik & Rytmisk Sports Gymnastik

Grand Prix Rytme (GPR) og Æstetisk Gymnastik (AGG) er en disciplin under GymDanmark, hvor der er fokus på rytmisk gymnastik m/u håndredskaber. Det er en konkurrencedisciplin for hold (6-12 pigegymnaster). I GPR og AGG afdelingen er alle piger velkomne, lige fra de små legende piger på 4 år til de mere målrettede junior/seniorgymnaster – eneste forudsætning er, at man kan lide musik, kan lide at bevæge sig, danse, arbejde med bolde, tov, tøndebånd og vimpler, dyrke kammeratskabet i gruppen, vil træne flere gange om ugen, have det sjovt, få en masse oplevelser, udvikle sig til en dygtig gymnast og vinde medaljer. Grand Prix Afdelingen hedder Team Greve. Vi laver opvisninger og deltager ved nationale mesterskaber (SM, DM) i GPR og AGG og har igennem mange år været blandt landets bedste. Vi deltager ved internationale konkurrencer herunder VM, World Cup/Challenge Cup (jun/sen) og børnekonkurrencer. Der er mødepligt på alle vores konkurrencehold. Udover kontingent må påregnes betaling til ekstra udgifter herunder ballet, træningstøj og dragtleje, også selvom afdelingen arbejder ihærdigt på at skaffe sponsorater, udføre diverse arbejde for at tjene penge, afholder stævner, mm. Ved spørgsmål er du velkommen til at kontakte chefinstruktør Helle Storm på hellestorm.kursusringen@gmail.com

Aspiranthold til Grandprix rytme & Æstetisk Gymnastik – Åben tilmelding for alle piger 4-8 år

Basis hold til Grandprix rytme & Æstetisk Gymnastik – Åben tilmelding for alle piger 6-14 år

Rytmisk Sports Gymnastik / RSG

Udtaget hold

1) Mikro 6-8 år, små mini, store mini, pigerække 12-14 år samt Junior SKAL DU tilmelde dig basishold 22, 23, 24, 25 & 26. Inddeling af hold foretages efter opstart og efter nærmere aftale .Der vil blive givet besked om evt. ekstra kontingentbetaling samt ændring/tilføjelse af én træningsdag pr. uge.

Lukket hold til Grandprix rytme & Æstetisk Gymnastik

Lukket hold Rytmisk Sports Gymnastik (Kræver optagelse)